Proč je nošení pro děti to nejlepší?  
Názor koaly Z tisku
 
 

Méně slz a více spánku, to jsou jedny z výhod u dětí, které jsou v těsné blízkosti rodičů.

Miminka potřebují být od přírody nošena, aby dobře prospívala. Studie ukázaly,že pokud se i dobře živeným kojencům nedostává lidského dotyku,špatně prospívají a mohou dokonce i zemřít.

Výzkum prokázal, že miminka, která jsou často chována:

  • Méně pláčou: Čím více jsou miminka chována, tím méně pláčou. Teprve začínáme chápat dlouhodobé důsledky nechávání miminek se vyplakat aniž by rodič na pláč reagoval. Jedna ze studií prokázala,že kojencům,kteří jsou neustále necháváni se vyplakat se upravuje nervový systém a zaplavuje vyvíjející mozek stresovými hormony. To dělá tyto děti příliš citlivé na budoucí traumata a může je vést k postraumatickému stresu a panickým stavům v dospělosti. Miminka, která méně pláčou v prvních měsících života pláčou méně i v následujícím roce. Rychlá reakce na potřeby vašeho plačícího miminka je investice-čím méně pláče nyní,tím klidnější bude nadcházející rok.

  • Jsou klidnější a spokojenější: Nošené děti mají pravidelnější dýchání, tep a stabilní tělesnou teplotu.Dokonce i malí nedonošení novorozenci mohou být bezpečně nošeni ve vaku aniž by to ohrožovalo jejich dýchání a tepovou frekvenci.

  • Spí klidněji: Chování miminek blízko u těla napomáhá uvědomit si cyklus bdění a spaní. Spaní během dne stráví v neustálém pohybu, blízko matčina srdce a v noci spí ve tmě a v klidu s milujícím rodičem nablízku. Takto pomáháme kojencům uvědomit si rozdíl mezi dnem a nocí,což je důležitý krok k delším časovým úsekům spánku v noci. Jedna ze studií předčasně narozených kojenců zjistila, že miminka spala délší dobu klidným spánkem,pokud byla přiložena přímo na tělo matky.

  • Lépe se nakojí,více přibírají na hmotnosti: Výzkum ukázal, že předčasně narozená miminka, kterých se rodiče dotýkají a nosí je, rychleji přibírají na váze a jsou zdravější než miminka, která jsou o dotyk a chování v náruči ochuzena. Donošení kojenci, pokud jsou v těsné blízkosti matky chtějí častěji nakojit.

  • Mají lepší trávení: Neustálý pohyb a častá krátká kojení, ke kterým dochází díky nošení, podporují u miminek dobré trávení. Miminka, která se často nosí, si méně ublinkávají. Kojencům s refluxní nemocí jícnu může po krmení pomoci nošení v napřímené poloze. Když je miminko takto nošeno, gravitace napomáhá kyselým štˇávám zůstat v žaludku, kam patří.

  • Lépe se vyvíjejí: Miminka, která rodiče nosí, zažívají lidský dotyk a pohyb. Ukázalo se, že tato stimulace má pozitivní vliv na vývoj dítěte. Nošení dětí zlepšuje jejich motoriku tím,že stimuluje vestibulární systém (slouží k udržení rovnováhy). Miminko se neustále přizpůsobuje matčině pohybu,využívá své vyvíjející se svaly k udržení hlavičky, kope nožičkami a používá své paže, aby se udrželo blízko matky. Měkké nosiče nevyvíjejí tlak na zadní část hlavičky, proto u nošených dětí je menší riziko vzniku asymetrického tvaru lebky. Nošení dětí přirozeně omezuje čas strávený v tvrdých plastových nosičích jako jsou autosedačky, automatické houpačky apod.